sobota, 18 lipca 2015

Smok w kulturze wschodu i zachodu

Te mityczne stworzenia występują chyba w każdej znanej ludziom mitologii. Są pokazywane na naprawdę różne sposoby.
Przykładowo, Smok chiński jest zazwyczaj przedstawiany jako wielkie, wężopodobne stworzenie z groźnymi szponami. Od wieków postać ta jest obecna w kulturze wschodu, a jest symbolem szczęścia i pomyślności.  Oprócz tego smok jest postrzegany jako władca deszczu i wody, wiec zwiastuje także dobrobyt.


Smok jest używany na zachodzie jako symbol Chin, ale sami Chińczycy raczej nie używają go w takim znaczeniu. Po pierwsze, był on wykorzystywany jako znak chińskiego cesarza z dynastii Qing, co kłóci się z obecnym komunistycznym ustrojem Państwa Środka. Dodatkowo, Smok był zwierzęciem kojarzonym z siłą i agresją, a co za tym idzie, także z wojną. Chyba nie muszę mówić dlaczego taki wizerunek kraju jest zdecydowanie nie korzystny.


Niemniej jednak, postać tego stworzenia jest w Chinach bardzo szanowana. Wystarczy przypomnieć sobie festiwal smoczych łodzi czy taniec smoka, który przywodzi dobrobyt. Nie wolno prezentować karykatur smoka, ani w żaden sposób wyśmiewać się z jego wizerunku.

Na zachodzie podejście do tych tajemniczych istot jest zupełnie inne. Kult tego stworzenia jest nam zupełnie obcy, a wizerunek smoka przedstawiany jest bez najmniejszych oporów chociażby w książkach. Europejskie smoki, choć nie tak stare jak te chińskie, przedstawiane są zazwyczaj jako wielkie jaszczurki lub dinozaury, a także posiadają skrzydła i zieją ogniem. W naszej kulturze są raczej negatywnym symbolem- kojarzone są ze złem, chorobą lub zniszczeniem (wystarczy przypomnieć sobie legendę o Smoku Wawelskim czy Bazyliszku ).

Smok Wawelski
Bazyliszek

Dzisiaj niestety taki krótki post, ale mam nadzieję, że Wam sie podoba :)
Proszę o komentarze!

3 komentarze:

  1. Szkoda że tak krótko:)) Pomysł świetny. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Bazyliszek to nie smok. Jest to osobny gatunek (mając na uwadze oczywiście świat bajkowy). Wystarczy spojrzeć na (z najbardziej popularnych) Wiedźmina czy też Harrego Pottera w których to książkach (światach) te istoty występują niezależnie od siebie.

    OdpowiedzUsuń