poniedziałek, 5 września 2016

Trudne życie japońskiego idola

Było już trochę o mrocznej stronie kpopu i o życiu koreańskich idoli, a teraz chciałabym się zająć przemysłem rozrywkowym w Japonii, bo, pomimo kolorowych strojów i białych uśmiechów, nie jest tak wesoły jak się wydaje.
Proszę o komentarze i udostępnianie bloga ^^


Pierwszą rzeczą, która już od pierwszego dnia jest wymagana do japońskiego idola, są nienaganne maniery i wygląd- w końcu celebryta, który jest wzorem dla młodzieży musi być idealnym obywatelem, godnie reprezentującym kraj. Musi ciężko pracować, aby zdobyć uznanie, a także parać się od różnych podobnych zajęć tj. bycie voice aktorem, aktorem czy modelem, aby Japonia poznała jego imię.
Aby zostać idolem w Japonii - podobnie jak w Korei - trzeba udać się na przesłuchanie do jeden z wielu agencji i zaprezentować swoje talenty. Taki aspirujący artysta ma przed sobą dwa wybory. Może zostać piosenkarzem i śpiewać to, co w danym momencie jest popularne, lub postawić na uroczy i niewinny koncept, który w Kraju Kwitnącej Wiśni jest jednym z najlepiej się sprzedających. Aby zostać artystą w tej drugiej opcji, nie potrzeba mieć wcale niesamowitego głosu i osiągnięcie slawy w tej dziedzinie prawie w całości zależy od zaprezentowania się.


Mimo ogromu pracy, jaki idol musi włożyć w swoją karierę, celebryci nie są postrzegani w Japonii jako "prawdziwi" piosenkarze czy aktorzy- starsi ludzie wychodzą z założenia, że jest to jedynie atrakcja dla nastolatków.
Podobnie jak w większości krajów świata, wiele młodzieży marzy o zrobieniu niesamowitej kariery w tej dziedzinie - taki tok myślenia zmusił agencje rozrywkowe do spopularyzowania nowego typu idola o nazwie "Girl Next Door". Co roku wyszukuje się zwyczajne dziewczyny i chłopców, których -przynajmniej oficjalna - historia opowiada o marzycielach, którym w końcu udało się osiągnąć sukces.

życie japońskiego idola po godzinach
Fenomen posiadania idoli w Japonii zaczął się już w latach 70. XX wieku, i wbrew pozorom termin "idol" nie odnosi się do wszystkich celebrytów- idolami zostają głównie młodzi ludzie, promujący się jako uroczy i niewinni, a w niektórych agencjach tacy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze śpiewaniem. Najłatwiej im wypromować się przez anime, gdzie młodzi celebryci mogą nagrać opening czy ending lub przez internet - chociaż nawet to nie zawsze udaje się w Japonii.


Kolejnym problemem z którym borykają się japońscy idole jest dobrze znany nam z k-popu zakaz randkowania- jedno zakochanie czy skandal miłosny, a kariera niedoszłego piosenkarza może lec w gruzach. Informacje o tym zakazie występują już w umowie, którą celebryta podpisuje z agencją- czasem jednak jest to za mało, aby odciągnąć młodą, ładną dziewczynę czy chłopaka od oglądania się za płcią przeciwną- ale agencje wypracowały niezawodny sposób i w tej dziedzinie. Większość idoli nie zna swojego planu dnia - agencje podają go jak najpóźniej się da, zazwyczaj wcześnie rano lub późno wieczorem poprzedniego dnia, aby idol czy idolka nie mogli nic planować sobie sami- piosenkarze nie mają dużo wolnego czasu i często nie mogą nawet porządnie się wyspać. Dodatkowo, żyją w ciągłym stresie - nie potrzeba dużo, aby ich zwolnić i przypiąć im łatkę nieudacznika, co jest jednoznaczne ze śmiercią w japońskim społeczeństwie.

Dziękuję za przeczytanie! ^^
Jeszcze raz zachęcam, abyście dzielili się swoimi opiniami w komentarzach!

_______________________________
źródła: http://jpninfo.com/12837, http://en.rocketnews24.com/2015/10/20/three-tricky-ways-the-japanese-entertainment-industry-keeps-idol-singers-from-dating/, https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_idol, zdjęcia: grafika google

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz