Ale nie ważne.
Dzisiejszy post, jak się można domyślić będzie dotyczył japońskiego kimona, a konkretniej jego styli, rodzajów i kolorów. Mam nadzieję że post wam się spodoba!
Przed kimonem było kosode, które noszono jako garderobę wierzchnią w XVIw. Nazwa kimono upowszechniła się dopiero później, bo w XIIIw. Warto pamiętać, że wszystkie tradycyjne kimona są szyte ręcznie, a tkanina jest specjalnie ozdabiana. W obecnych czasach tradycyjne kimona hand-made są dość drogie, więc coraz więcej Japończyków decyduje się-jeśli w ogóle- na zakup go w zwykłym sklepie, prosto z produkcji masowej.
Wyróżniamy wiele rodzajów kimon, ale najogólniejszym podziałem są damskie i męskie. Przyjrzyjmy się im osobno:
KIMONO DAMSKIE
Jeśli ktoś myśli, że Japonki kiedy kupią kimono od razu są w stanie je z łatwością założyć i ewentualnie paradować po ulicach miast, są w wielkim błędzie, bo przeciętna japońska kobieta nie jest w stanie założyć go sama- typowe, tradycyjne kimono dla kobiet składa się z 12 elementów, a wszystkie powinny być dobrane w odpowiedni sposób. Nie mówię tu oczywiście o podróbach tego typu stroju, które znajdziemy nawet w naszych sklepach.
Rzecz jasna, wszystko dotyczy "normalnych" japońskich kobiet. Gejsze muszą wbijać się w kimono codziennie! Nie wiem jak wy, ale ja bym chyba nie dała rady ;)
A co do kolorów kimona: młode dziewczyny noszą je kolorowe, pełne najróżniejszych wzorów. Z wiekiem jednak, kiedy są już mężatkami, kolory stają się bardziej stonowane.
KIMONO MĘSKIE
Spokojnie, o męskich nie będzie tak dużo ;)
Pierwszą i istotną różnicą jest fakt, że nie są one tak różnorodne i kolorowe jak damskie.Typowymi kolorami są odcienie czerni, szarości, czasem brązu. Poszczególne kimona męskie różnią się jednak najczęściej wzorami i tkaniną z jakiej są wykonane. Na matowych tkaninach z których są wykonane, można zauważyć dekikatne wzory o nieco jaśniejszych kolorach. Do kimona, tak samo jak w przypadku damskiej wersji dobierane są geta, czyli drewniane sandały, oraz datejime,lub obi, czyli bawełniany pas którym obwiązuje się w pasie.
Kimona damskie można podzielić na wiele rodzajów, a dodatkowo można wyróżnić dodatki i poszczególne części stroju, ale nie chcę was zanudzić ;)
Ostatnią rzeczą którą chcę dodać jest fakt, że japońskie kimono wraz ze wszystkimi dodatkami może ważyć nawet 20kg! Wyobraźcie sobie że paradujecie po ulicy z czymś tak ciężkim...nie sądzę aby dla mnie była to wielka przyjemność. Myślę że to wszystko, co powinno się wiedzieć...oczywiście, można zagłębiać się w szegóły, ale nie zamierzam robić tego w tym poście(choć to nie znaczy, że nigdy o tym nie napiszę).
Mam nadzieję, że post się podobał ^^
Dziękuję za przeczytanie.
___________________
źródła: http://kraj-na-dalekim-wschodzie-japonia.blogspot.com/2012/04/kimono.html, http://www.podrozeblog.pl/kimono-tradycyjny-stroj-kobiet-w-japonii/, zdjęcia: grafika google
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz