sobota, 23 lipca 2016

Historia J-rocka

J-rock to skrót od japońskiego rocka, który oferuje słuchaczom szeroką gamę dźwięków i występów, łącząc piękną tradycję kraju  z mocnym, elektrycznym brzmieniem. Mimo, że mało kto o tym wie, japoński przemysł muzyczny jest ogromny i zalicza się do jednego z największych na świecie.

X-Japan

Zanim jednak zacznę rozpisywać się o j-rocku, warto wgłębić się trochę w tradycyjną japońską muzykę, której elementy znajdziemy w każdym z nowszych gatunków w Japonii.
Najstarszym podziałem muzyki, sięgającym historią już do okresu Nara i Heian, jest rozdzielenie na shomyo, czyli buddyjskie śpiewanie i gagaku, czyli muzykę orkiestrową.
Dodatkowo, Japończycy dzielą także pieśni ludowe, na pieśni pracy, pieśni religijne, na uroczystości (np śluby, pogrzeby) i piosenki dla dzieci.

Historia j-rocka sięga jednak dopiero lat 60. XX wieku, kiedy The Rolling Stones, The Ventures i The Beatles spopularyzowali na świecie rock psychodeliczny i western rock, wraz z popularną w tamtych czasach subkulturą modsów. Szał na taką muzykę spowodował powstanie w Japonii najwcześniejszej odmiany rocka, Group Sound, która jest podstawą do tworzenia wszystkich obecnych rodzajów tej muzyki. GS było mieszanką zachodniej muzyki rockowej z kayokyoku, a jego rozwój trwał aż dziesięć lat- do lat 70.


Japonia, jak zresztą wiadomo, jest hermetycznym krajem i w dużej mierze dotyczy to także sztuki- nic więc dziwnego, że w latach 70. tylko japoński duet Pink Lady, jako jedyny zdołał zrobić karierę poza granicami kraju. Co ciekawe, był to jedyny japoński zespół w historii który zdołał osiągnąć sukces komercyjny w Stanach, zarabiając łącznie ponad 100 milionów dolarów.
Potem jednak, zachwyt rockiem trochę ucichł i Japończycy upodobali sobie muzykę elektroniczną, której prekursorem był kompozytor Isao Tomita. Nic nie stało jednak na przeszkodzie zespołowi Yellow Magic Orchestra, który w 1977, który jako pierwszy w jednym ze swoich albumów wymieszał klasyczną muzykę rockową z elektroniczną, uzyskując naprawdę ciekawe brzmienie.
Nurt visual kei, który swoją drogą naprawdę ubóstwiam, wykształcił się w latach 80. W 1982r nastała także moda na jeszcze mocniejsze brzmienia, heavy metal, którego głównymi reprezentantami byli X-Japan, do dziś będąc jednym z najpopularniejszych japońskich zespołów z tego gatunku i pionierem wcześniej wspomnianej subkultury v-kei. To właśnie oni wywarli ogromny wpływ na artystach tworzących hard rock, punk, rock alternatywny i metal z lat 90. i początków XXI wieku.



Biorąc pod uwagę błyskawicznie zmieniające się w muzyce, a także wśród japońskich fanów trendy, zespołom trudno długo utrzymać się na rynku, a ci, którym się to uda, otrzymują status gwiazd. Obecnie jednymi z najpopularniejszych zespołów i wykonawców są Ayumi Hamasaki, Hikaru Utada, girlsband AK48, a także L'Arc~en~Ciel, Glay czy Mr Children. ale konkurencja jest naprawdę duża.

Dziękuję za przeczytanie ^^
Mam nadzieję, że post się Wam podobał <3

2 komentarze:

  1. L'arc en ciel zwrócę na nich większą uwagę. Hyde ma niezły głos.Bardzo ciekawy temat. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i cieszę się, że Ci się podoba :)

      Usuń