niedziela, 22 listopada 2015

Koreański Hanbok

W Korei Południowej- Hanbok. W Korei Północnej- Joseon-ot, to tradycyjny koreański strój, ubierany na festiwale lub imprezy narodowe. Pomimo, że nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza "Koreańskie ubranie", dzisiaj jest postrzegana bardziej jako strój z dynastii Joseon, która trwała przez 5 wieków- od 1392r, do 1897r. Początkowo strój damski i męski był taki sam, ale z czasem zaczęto je rozróżniać.




Górna część to jeogori, jest ona podobna do bluzy z długimi rękawami, które są nieco dłuższe w męskiej wersji. Żeński hanbok zawiera spódnicę, nazywaną po koreańsku chima, a męski workowate spodnie, baji i tradycyjną czapkę, gat.
Hanbok jest prostym strojem- nie zobaczymy w nim żadnych niepotrzebych zdobień ani wzorów. Tradycyjnie stój nie ma kieszeni, a materiały, z jakich jest zrobiony są gładkie i kolorowe.

Jeogori


Jak wspomniałam, Jeogori to górna część hanboku. Składa się m.in z dongjeongu, czyli białego kołnierzyka o kwadratowym kształcie, który przypina się na górnej części jeogori. Oprócz tego znajdziemy tam goreum, czyli materiałowy pasek, który zawiązuje jeogori. Kobieca część ubrania może także mieć kkeutdong, czyli dodatkowy, kolorowy mankiet znajdujący się na końcu rękawów.
Tradycyjnie goreum było krótkie i obcisłe, jednak teraz jest dosłownym przeciwieństwem- szerokie i wygodne, gwarantujące komfort poruszania się.

Chima


Ta spódnica jest nazywana także sang albo gun. Halka, znajdująca się pod spódnicą nazywa się sokchima. Oryginalnie była wykonana z prostokątnego materiału. W pasie chima jest przewiązywana szerokim kolorowym paskiem,

Baji


Baji odnosi się do dolnej części męskiego hanboku- tak właśnie formalnie nazywają się te workowate spodnie. Pierwotnym zamysłem stworzenia takiego stroju było to, aby hanbok był wygodny do siedzenia na podłodze- jak wiecie, Koreańczycy siedzą na podłodze (poduszkach) podczas jedzenia.

Po


Słowem Po określa się wierzchnią część hanboka, płasz. Był to popularny element stroju w epoce Trzech Królestw i trwał aż do późnej epoki Joseon. Sam Po nie chroni jednak przed zimnem, więc wymyślono ciepły płaszcz zwany durumagi.

Jokki i Magoja


Jokki jest rodzajem kamizelki, a Magoja płaszcza. Pomimo że obydwa te elementy zostały stworzone w epoce, w której Korea była pod znacznym napływem kultury z innych wschodnich państw, uznaje się je za tradycyjną część koreańskiego stroju. Magoja była początkowo tylko elementem męskiego stroju, ale z czasem zyskała status unisex i często jest ubierana, aby hanbok wyglądał trochę bardziej stylowo. Męska magoja jest jednak trochę dłuższa.
Generalnie jest to pasek zrobiony z jedwabiu, przyozdobiony bursztynowymi guziczkami.

Hanboki dla dzieci


Dzisiaj tradycyjne hanboki są noszone przez dzieci tylko podczas uroczytstości takich jak Nowy Rok, albo pierwsze urodziny. Jest to niezwykle kolorowy strój, kiedyś noszony głównie przez małych chłopców.
Nazywa się go też obangjang durumagi, co znaczy "płasz pięciu kierunków". Hanbok ten jest często noszony w komplecie z czapką, bokgeon,



Mam nadzieję, że post Wam się podobał i chociaż trochę zaciekawił ^^
Proszę o komentarze!
____________________
źródła: wikipedia.pl, wikipedia.eng

3 komentarze:

  1. Nosiłabym. Proste, ładne i kolorowe jednocześnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się ^^ Hanboki są naprawdę śliczne :)
      Dziękuję za komentarz :)

      Usuń
  2. Kochasz Azję i wszystko co z nią związane.
    Tu znajdziesz coś dla siebie.
    Bogaty katalog rzeczy do wyboru. Miła ekipa zdolna znaleźć wszystko na życzenie klienta.
    To właśnie AgaDo. Jedyny, niepowtarzalny sklep ze wszystkim co słodkie i niezwykłe.

    https://www.facebook.com/AgaaDo/


    Sorry że tutaj piszę, ale wydaje mi się że taki sklep, powinien ciebie i czytaczy zainteresować.
    Z góry przepraszam, jeśli ci ten kom przeszkadza

    OdpowiedzUsuń