sobota, 19 października 2013

Styl Visual Kei aka Styl Życia cz.1

Słuchając japońskiej muzyki po prostu nie ma możliwości, żeby nie natknąć się na ten styl. Nie ukrywam jednak, że przeciętny konsument zachodniej kultury może przeżyć niemały szok, kiedy pierwszy raz spotka się z v-kei, który jest charakterystyczny przede wszystkim  dla jrocka. W wikipedii przeczytamy, że jest to po prostu styl charakteryzujący się ostrym make-up'em i kontrowersyjnymi strojami- dla fanów japońskiego rocka jest to jednak o wiele więcej.

visual kei ( tak, wszyscy to faceci ;) )
Jest to także styl zachowania i pewien sposób myślenia, a przede wszystkim, jak zdążyłam się przekonać na sobie, stajemy się bardziej tolerancyjni i bardziej otwarci na nowe, nieznane nam dotąd rzeczy.
No dobra, ale zacznijmy może od historii.


visual kei (podobnie jak wyżej ;))

Styl ten narodził się pod koniec XX w,a dokładniej w latach 80.,  jak można się domyślić w Japonii. Rozpowszechniły je znane zespoły m.in. X Japan, D'erlanger,Buck-Tick czy Colorlatach 90. visual kei był coraz popularniejszy w całej Japonii, a było to związane z rekordową liczbą sprzedaży płyt popularnych w tym czasie zespołów. Drastyczna zmiana w wizerunku tych grup tylko powiększyła ich popularność. Pod koniec lat 90. zainteresowanie visual kei zaczęło powoli spadać, a X Japan został rozwiązany. Około 2007 visual kei powróciło za sprawą wznowienia tego zespołu, czy próby wznowienia Luna Sea, co zostało opisane przez media jako Neo visual kei. Styl inspirowany amerykańskim i europejskim glam rockiem i artystami takimi jak chociażby David Bowie czy Motley CrueObecnie liderami v-kei są zespoły takie jak The GazettE, Alice Nine czy An Cafe. Fenomenem samym w sobie pozostaje zespół Malice Mizer.


angura kei


A jak najogólniej opisać ten styl? No cóż, zakłada się on na celowym i wyraźnym stosowaniu  stylistyki andrygyonicznej ( androgynia- połączenie cech męskich i żeńskich, zarówno na poziomie fizycznym jak i emocjonalnym) w wizualnej kreacji. Weźmy pod uwagę fakt, że ponad 90% zespołów visual kei to mężczyźni, a mimo to w tym stylu dominują głównie stroje uni-sex. Dodatkowo charakterystyczne są męskie makijaże, co raczej nie zdziwi żadnego fana Azji. Jednak obydwa powyższe, podstawowe elementy stylistyki są na tyle zbalansowane, że nie zacierają odbioru właściwej płci- męskiej. Budowa androgynicznej sylwetki oraz celowa gra powstałymi w ten sposób dwuznacznościami- to główne cele artystyczne zespołów japońskiej sceny Visual Kei.
kote kei

Wśród moich znajomych i nie tylko spotkałam się z opiniami, że artyści visual kei to transwestyci czy ''emo''. Nic bardziej mylnego! Takie porównania wynikają tylko i wyłącznie z niewiedzy. V-Kei nie ma dużo( jeżeli nie nic) wspólnego z emo!

oshare kei 2


zapraszam do przeczytania części 2


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz