sobota, 6 lipca 2013

Chiny- tak daleko a jednak tak blisko ;)

Chiny , kraj środka, jeden z największych krajów na świecie z najlepiej rozwiniętą gospodarką...ale tego chyb nie muszę dodawać ;).  W Chinach większość artykułów to kopie zachodnich produktów, choć coraz więcej sprzętu to legalnie produkowane ''oryginały''.
Jest to najludniejsze państwo świata, a wg statystyk co 5 (!!!) człowiek na ziemi jest Chińczykiem. Ale przede wszystkim jest to kraj kontrastów- jednocześnie biedne i bogate, piękne i brzydkie, nowoczesne i zacofane, czyste i brudne...długo można by tak wymieniać.
Chiny są tak wielkie i zróżnicowane pod każdym względem, że nie jest możliwe przedstawienie go tylko w jednym poście.
Zresztą nie chodzi o to, by znać całą jego historię na ''wylot''. Już nie wspomnę, że -nawet w Polsce- krąży pełno stereotypów o tym kraju...ale to już temat na inny post ;).  Dziś chciałabym się skupić na symbolavh państwa środka.
Zacznijmy od tego, co chyba najbardziej kojarzy nam się z Chinami ( oprócz słów ''MADE IN CHINA'' ma się rozumieć ;)).
Chiny
1. Kaligrafia
.
Jest w Chinach najbardziej wysublimowaną formą sztuki ( i,wiem z własnego doświadczenia- wcale nie jest łatwa!). Dosłownie oznacza ''dobre pisanie''. Do malowania liter używa się specjalnego papieru ( zazwyczaj w formie rolki, choć nie koniecznie), pędzla wykonanego z bambusa i zakończonego wiązką sierści zwierząt, oraz atramentu- przygotowuje się go z sadzy ( albo węgla) lub dymu ropy i substancji kleistej, a następnie miesza z niewielką ilością wody.
Wyjątkowo trudny jest jednak sposób trzymania pędzla- trzeba go trzymać pionowo, oraz tak, aby wnętrze dłoni nie miło z nim kontaktu!
mój obrazek namalowany właśnie za pomocą takiego pędzla ;)

mój pędzel z bambusa oraz podstawka do rozrabiania atramentu ( ja  używam węgla)

.
2.Sztuki walki


Z pewnością kojarzą nam się głównie z chińskimi filmami, w których zazwyczaj występują. Jest ich jednak zdecydowanie za dużo, aby wypisać i omówić wszystkie. Skupię się wiec tylko na jednej, ale za to chyba najbardziej znanej- kung fu.

Kung fu w tradycyjnej mowie chińskiej oznacza osiągnięcie czegoś poprzez ciężką i wytrwałą pracę. Może się odnosić do walki, ale także do innych dziedzin życia. Na określenie wszystkich chińskich sztuk walki powinno się użyć określenia wushu, które dokładnie oznacza ''sztuki wojenne''.
Wielką rolę odgrywa tutaj skuteczny nacisk na określony nerw ( tak zwany punkt chi).
W kung fu możemy wyróżnić następujące style:
-styl tygrysa (  hu quan)
-styl małpy (hou qquan)
-styl modliszki (tang lang quan)
-styl żurawia (he quan)
-styl żmii (she quan)
u niektórych nauka kung fu rozpoczyna się już od małego
 
3. Kuchnia chińska

Uważa się ją za jedną z najsmaczniejszych na świecie, przede wszystkim dlatego, że kojarzy się z egzotyką i jedzeniem pałeczkami ( które upowszechniły się ok. 3000r p.n.e ;)). Tak samo jak w Japonii czy Korei, kuchnia odgrywa znaczącą rolę w życiu Chińczyków. Najważniejsza jest tu jakość podawanego jedzenia.
wygląda smakowicie ;)
więcej info ---> klik


Dużo osób z którymi się w życiu spotkałam uważało, że Chińczycy to masa takich samych, niskich człowieczków z czarnymi włosami a ich jedynymi zajęciami są ''łaaa dzia!''- sztuki walki i produkowanie niezliczonej ilości nie zawsze legalnych rzeczy. To nie jest jednak prawda. Odkąd uczę się chińskiego ( a tak, pochwalę się, co mi tam ;) )zaczęłam automatycznie bardziej interesować się tamtejszą kulturą. Tak jak pisałam, Chiny to zbyt zróżnicowany kraj aby opisać go w jednym poście, ale zachęcam do zagłębienia się , nie tyle w historię, ile w kulturę i zwyczaje tego mocarstwa. A tak, z ciekawości.
Gwarantuję, że jeśli tylko wyjdziecie poza stereotypy, odkryjecie całkiem nowe, fascynujące oblicze kraju, który- wbrew pozorom- jest tak bardzo blisko nas :).

Proszę o komentarze i pomysły na dalsze posty! :)
Dziękuję za wejście <3


___________________
źródła: ''kultowe animacje'' tom 2- kugfuu panda, DreanWorks
''Chiny 431 km/h''- Janek Żdżarski wyd. terraQuest

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz