sobota, 27 lipca 2013

Manga

Manga- wiele osób czytających tego bloga się nią interesuje. Ale co wiemy o niej oprócz tego że jest to japoński komiks lub rysunek?

Zacznę od tego, że w swojej obecnej postaci manga istnieje od ponad 50 lat, ale jej źródła można odnaleźć w tradycyjnej japońskiej grafice, stylu ukiyo-e, przedstawiającego sceny z życia codziennego.
Tego słowa, oznaczającego dosłownie ''niepohamowane obrazki'' użył po raz pierwszy na początku IXXw słynny artysta Hokusai, nazywając tak tworzone przez siebie szkice o dynamicznej kresce.
Na początku XXw wpływy europejskich i amerykańskich komiksów, oraz rozwój i akceptacja masowo produkowanych wyrobów artystycznych przyczyniły się do powstania w Japonii tego, co powszechnie dziś nazywamy mangą.
Manga, jako gatunek sztuki rozwinęła się w swojej ojczyźnie w ciągu 50 lat, a popularnością na Zachodzie cieszy się od prawie 25 lat. Sztuka ta jest popularna chyba na całym świecie (no prawie...) i także w Polsce możemy znaleźć najróżniejsze komiksy, a także osoby, dla których stanowi inspirację i wręcz styl życia ( na przykład dla mnie ;)).
Nadejście ery cyfrowej, jak można się domyślić spowodowało wielkie zmiany w świecie mangi- artyści mogą ''wrzucać'' swoje rysunki do internetu, czyli pokazywać je bardzo szerokiej publiczności, śledzić reakcje odbiorców i słuchać ich rad. Ponadto, dla prawdziwych pasjonatów są różne programy graficzne, specjalnie do tworzenia mangi, które można ściągnąć np na komputer czy dotykowy tablet.
Wiadomo, że jest wiele różnych stylów i odmian mangi- np. shoujo, shounen i inne, ale to już temat na inny post ;).

Style te posiadają jednak kilka cech wspólnych, które pozwalają wyróżnić mangę, jako gatunek.
Jakie to cechy?
-stylizacja
postacie w mandze przedstawione są w dekoracyjny, ale czytelny i harmonijny sposób, mający na celu przede wszystkim ukazanie ich uroku i ekspresji.
-minimalizm
to cecha charakterystyczna dla większości odmian mangi. Można to zauważyć np w niektórych komiksach- ograniczanie liczby rysowanych szczegółów na rzecz efektów osiąganych za pomocą sugestii.
Przykładem mogą być nosy postaci, które czasem nie są w ogóle rysowane, a czasem zaznaczane kreską czy kropką- mimo to czytelnik takiej mangi nie jest zdezorientowany, a ilustracja pozostaje czytelna.

O mandze można by pisać jeszcze wiele- o stylach, czy tez jak ją rysować, ale-jak wspominałam- to temat na inny post.
Nie byłabym sobą, gdybym nie dodała coś od siebie, a dziś będą to 2 moje rysunki, a konkretniej mangi :)
Proszę o ich komentowanie ;)
mój rysunek 1

mój rysunek 2

Jeśli wy też rysujecie mangę ( obojętne czy w programach graficznych, czy też tradycyjnym ołówkiem albo pisakiem) możecie wysłać mi zdjęcia na mój email: azjatonaszemarzenie@interia.pl , a ja chętnie opublikuję je na blogu :)


_____________
źródła:
''Manga- grafika komputerowa''- Hayden Scott- Baron, wyd. Arkady

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz