sobota, 15 czerwca 2013

Washoku, czyli o japońskiej kuchni


Jedzenie stanowi ważny element w kulturze Wschodu i Zachodu. I wśród wielu dostępnych powszechnie składników do gotowania, restauracji albo barów, należy sobie zadać proste pytanie jak jeść?
Zazwyczaj w Zachodnich kulturach góruje zasada- zjeść. Nie ważne jak. To, co jest pod ręką, na szybko. Niestety przez technologię sztuka przygotowywania została wyparta przez różnoraką chemię, polepszacze smaku czy barwniki.
Tak właśnie powstał nasz kolega, fast food, który zgarną dla siebie część zabieganego świata.
Mało kto dba teraz o jakieś szczególne celebrowanie posiłków- rzecz, którą robiło się od pokoleń.
Ale, jak można się domyślić, do posiłków zupełnie inne podejście mają mieszkańcy wschodu, którzy traktują je jak rytuał.
Kuchnia japońska
Tradycja ta jest tak silnie zakorzeniona, że wciąż opiera się zawrotnemu tempu życia.
Kuchnia japońska, zwana washoku(kuchnia głównie do jedzenia w gronie rodzinnym), jest bardzo różnorodna. Mniemanie większości ludzi na ten temat ogranicza się do ryżu, przyrządzanego na wiele sposobów. Owszem, ryż, ze względu na dostępność stanowi główny filar pożywienia, ale przecież nie samym ryżem Japończyk żyje!
Typowy japoński posiłek uosabia harmonię i wg niej jest przyrządzany, dlatego pośpieszne jedzenia na ulicy w kraju kwitnącej wiśni, uważa się za co najmniej niegrzeczne. I mimo, że od czasów II wojny światowej, do kultury wepchnął się zachodni podział na śniadanie, obiad i kolacje, wewnętrzna forma nadal pozostaje zgodna z tradycją.
alt
Dorayaki
Ogólnie posiłek składa się z czarki zupy, ryżu oraz innych dań, co w kulturze Zachodu nie jest specjalnie popularne. I co ciekawe, Japończycy ogółem, należą do ludzi szczupłych oraz najbardziej długowiecznych narodów świata.
Może w tym wszystkim jest jakaś metoda i warto brać z nich przykład?
Zacznę od tego, że japońskie stoły są znacznie niższe, zatem zasiadanie do nich, a także ich nakrywanie, wymaga pewnych bardzo ważnych zasad.
Sushi
Po lewej stronie znajduje się (zawsze!) miska ryżu, a po prawej miska zupy. Do jedzenia używa się drewnianych pałeczek- zachodni sztućce kojarzą się Japończykom z narzędziami do walki, czyli zakłócają naturalną harmonię, mimo to w japońskich restauracjach kelnerzy często proponują cudzoziemcom zachodnie sztućce. No cóż, to dwa różne światy, które muszą się szanować- niekoniecznie rozumieć.
Zupę pije się prosto z miseczki, trzymając ją oburącz, prawą ręką sięga się po potrawy, a lewą po miskę z zupę lub ryż. Oprócz tego jest cała długa lista tego, czego absolutnie NIE wolno robić przy Japońskim stole, bo wbrew pozorom, nasi skośnoocy bracia zwracają dużą uwagę na to, co się dzieje przy stole. Jednak o tym może kiedy indziej ;). Może powiem tylko jedną z najciekawszych, a zarazem najdziwniejszych (dla naszej kultury) rzeczy-  wszelkie odgłosy siorbania, mlaskania czy bekania, tak bardzo potępiane na zachodzie, w Japonii oznaczają wyraz apetytu i uznania dla gotującego.

Oprócz tego należy wspomnieć, że kuchnia japońska jest znana i ceniona nie tylko w Azji, ale też na całym świecie- oprócz wspaniałego smaku wpływa dobrze na funkcjonowanie organizmu, gdyż zazwyczaj wykonywana jest ze zdrowych składników (choć wiadomo, z tym różnie bywa)- Smażenie potraw odbywa się zazwyczaj na bardzo zdrowym oleju sezamowym, a duża ilość warzyw wykorzystywanych do przygotowywania, jest świeża. W Japonii od wieków zjada się wiele ryb i owoców morza.
A dla zapalonych kucharzy, kilka prostych przepisów na japońskie desery! ;)
-Dorayaki
-Matcha Mochi
-Banana Sushi

Dziękuję za przeczytanie :)
Proszę o komentarze i głosowanie w ankiecie! :D

____________________
źródła:
''Asia OnWave- Aow'',-''jak to ugryźć po Azjatycku'', wikipedia.pl
_________________

2 komentarze:

  1. Ooo chyba sobie przetestuje te przepisy na deserki.
    Ogólnie słyszałam też, że w Japonii jest zwyczaj niedojadania, jako szacunek dla gotującego. xD

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, bo to znak, że jedzenie było sycące :)

    OdpowiedzUsuń